CTS4HTF-123J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-123J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
12000UH XIALSHIELDED INDUCTR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 13mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 50 @ 250kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 53 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 84Ohm Max
Inductance 12 mH
Series CTS4HTF
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 880kHz