CTS4HTF-1R2K
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-1R2K
Description:
1.2UH XIALSHIELDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 1.84A
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 43 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.84 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 144MHz