CTS4HTF-272J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-272J
Description:
2700UH XIALSHIELDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 25mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 70 @ 250kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 97 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 25Ohm Max
Inductance 2.7 mH
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 2.1MHz