CTS4HTF-R33K
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-R33K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
0.33UH XIALSHIELDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 47 @ 25MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Inductance 330 nH
Series CTS4HTF
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 325MHz