Home / Fixed Inductors / CTSCH108DF-120M
minImg
CTSCH108DF-120M
Central Technologies
Product No:
CTSCH108DF-120M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Description:
12UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±20%
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Inductance 12 µH