Home / Fixed Inductors / CTSPI2D10F-6R8N
minImg
CTSPI2D10F-6R8N
Central Technologies
Product No:
CTSPI2D10F-6R8N
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 460mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 330mOhm
Inductance 6.8 µH