Home / Fixed Inductors / CTSPI3D15F-1R8M
minImg
CTSPI3D15F-1R8M
Central Technologies
Product No:
CTSPI3D15F-1R8M
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 1.66A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 55mOhm
Inductance 1.8 µH