Home / Fixed Inductors / CTSPI3D18F-R27N
minImg
CTSPI3D18F-R27N
Central Technologies
Product No:
CTSPI3D18F-R27N
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 2.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 19mOhm
Inductance 270 nH