CTTF0402F-5N9B
Central Technologies
Product No:
CTTF0402F-5N9B
Package:
0402
Description:
FIXED IND 5.9NH0.1NH SMD
In Stock : 115
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 280 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
DC Resistance (DCR) 700mOhm Max
Inductance 5.9 nH
Series CTTF0402F
Type Thin Film
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 6GHz