CTTF0402F-8N2S
Central Technologies
Product No:
CTTF0402F-8N2S
Package:
0402
Description:
8.2NH SMD THIN FILM CHIP INDUCTR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 220 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Inductance 8.2 nH
Series CTTF0402F
Type Thin Film
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 5.5GHz