Home / Fixed Inductors / CTTSMD2110F-150K
minImg
CTTSMD2110F-150K
Central Technologies
Product No:
CTTSMD2110F-150K
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
HIGH CURRENT SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 14.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.570" (14.48mm)
Tolerance ±10%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.201" L x 1.098" W (30.50mm x 27.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Inductance 15 µH