Home / Fixed Inductors / CTTSMD2110F-2R7M
minImg
CTTSMD2110F-2R7M
Central Technologies
Product No:
CTTSMD2110F-2R7M
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 33.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.570" (14.48mm)
Tolerance ±20%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.201" L x 1.098" W (30.50mm x 27.90mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4mOhm Max
Inductance 2.7 µH