CTX10-2-52M-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX10-2-52M-R
Description:
FIXED IND 10UH 4.7A 18.3 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Current - Saturation (Isat) 4.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.461" (11.70mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.7 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.535" L x 0.449" W (13.60mm x 11.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 18.3mOhm Max
Inductance 10 µH