CTX100-2-52M-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX100-2-52M-R
Description:
FIXED IND 100UH 4.4A 53.4MOHM TH
In Stock : 36
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Current - Saturation (Isat) 4.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.394" L x 0.854" W (35.40mm x 21.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 53.4mOhm Max
Inductance 100 µH