CTX100-7-52-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX100-7-52-R
Description:
FIXED IND 100UH 12A 16.7 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Current - Saturation (Isat) 9.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 12 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.909" Dia x 0.858" W (48.50mm x 21.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 16.7mOhm Max
Inductance 100 µH