Home / Fixed Inductors / CTX150-2-52LP-R
minImg
CTX150-2-52LP-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX150-2-52LP-R
Description:
FIXED IND 150UH 4.3A 71.9MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.441" (11.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.205" Dia (30.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 71.9mOhm Max
Inductance 150 µH