CTX20-2-52M-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX20-2-52M-R
Description:
FIXED IND 20UH 3.2A 39.2 MOHM TH
In Stock : 489
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.449" (11.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.535" L x 0.449" W (13.60mm x 11.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 39.2mOhm Max
Inductance 20 µH