CTX250-2-52-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX250-2-52-R
Description:
FIXED IND 250UH 4.2A 83.3MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Current - Saturation (Isat) 4.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.228" Dia x 0.748" W (31.20mm x 19.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 83.3mOhm Max
Inductance 250 µH