CTX500-2-52-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX500-2-52-R
Description:
FIXED IND 500UH 3.1A 183 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.445" Dia x 0.583" W (36.70mm x 14.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 183mOhm Max
Inductance 500 µH