Home / Fixed Inductors / CTXAL5030F-1R2M
minImg
CTXAL5030F-1R2M
Central Technologies
Product No:
CTXAL5030F-1R2M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
HIGH CURRENT SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 13.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 9.7mOhm Max
Inductance 1.2 µH