Home / Fixed Inductors / CTXAL6030F-1R2M
minImg
CTXAL6030F-1R2M
Central Technologies
Product No:
CTXAL6030F-1R2M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
HIGH CURRENT SMD POWER INDUCTOR
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 16A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 12 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 7.4mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Series CTXAL6030F
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 47MHz