Home / AC DC Converters / CUS350MP-1000-30
minImg
CUS350MP-1000-30
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CUS350MP-1000-30
Description:
AC/DC CONVERTER 30V 350W
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 30V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.20" L x 3.46" W x 1.73" H (183.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 11.65 A
Series CUS350MP (350W)
Power (Watts) 350W (498W Forced Air)