CUT35-5FF/B
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CUT35-5FF/B
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 35W
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 82%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Baseplate, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 -15V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.80" L x 2.22" W x 1.10" H (122.0mm x 56.5mm x 28.0mm)
Number of Outputs 3
Current - Output 2 1 A
Current - Output 1 3 A
Series CUT35 (35W)
Power (Watts) 35W
Type Open Frame
Current - Output 3 650 mA