CV230K5BL1
Bourns Inc.
Product No:
CV230K5BL1
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
CV 230VRMS 5MM BULK L1
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 90 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series CV
Energy 13J
Package / Case Disc 5mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 230 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 300 V
Current - Surge 400 A