CV250K7BL1
Bourns Inc.
Product No:
CV250K7BL1
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
CV 250 K 7 B L1
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 351 V
Capacitance @ Frequency 180 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Series CV
Energy 30J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 250 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 320 V