CV300K5BL1
Bourns Inc.
Product No:
CV300K5BL1
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
CV 300VRMS 5MM BULK L1
In Stock : 608
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 423 V
Capacitance @ Frequency 65 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Varistor Voltage (Max) 517 V
Series CV
Energy 21J
Package / Case Disc 5mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 300 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 385 V
Current - Surge 400 A