CV385K20BL1
Bourns Inc.
Product No:
CV385K20BL1
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
CV 385 K 20 B L1
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 558 V
Capacitance @ Frequency 700 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 620 V
Varistor Voltage (Max) 682 V
Series CV
Energy 396J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 385 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 505 V