CV50K20B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CV50K20B
Description:
MOV, 50V (Vrms), 10%, 20mm
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Capacitance @ Frequency 5000 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Series CV
Energy 75J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Stackpole Electronics Inc
Maximum AC Volts 50 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 65 V