CV75K05T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CV75K05T
Description:
MOV, 75V (Vrms), 10%, 5mm
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 108 V
Capacitance @ Frequency 250 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Varistor Voltage (Max) 132 V
Series CV
Energy 4J
Package / Case Disc 5mm
Mfr Stackpole Electronics Inc
Maximum AC Volts 75 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 100 V
Current - Surge 400 A