CVCO55CC-3340-3370
Crystek Corporation
Product No:
CVCO55CC-3340-3370
Manufacturer:
Crystek Corporation
Description:
VCO 3355MHZ 0.5-11.5V 12.7X12.7
User Guide
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -110
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Range 3340 ~ 3370MHz
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 11.5 V
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Product Status Active
Frequency - Center 3355MHz
Series CVCO55
Icc Max 35mA
Package / Case 16-QFN, Variant
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Voltage - Supply 8V
Mfr Crystek Corporation
Height 0.220" (5.59mm)