CVH230K14T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CVH230K14T
Description:
MOV, 230V (Vrms), 10%, 14mm
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 620 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series CVH
Energy 143J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Stackpole Electronics Inc
Maximum AC Volts 230 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 300 V