CVH230K20T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CVH230K20T
Description:
MOV, 230V (Vrms), 10%, 20mm
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series CVH
Energy 280J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Stackpole Electronics Inc
Maximum AC Volts 230 V
Package Bulk
Maximum DC Volts 300 V