CVH320K20B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CVH320K20B
Description:
MOV, 320V (Vrms), 10%, 20mm
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 459 V
Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 561 V
Series CVH
Energy 420J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Stackpole Electronics Inc
Maximum AC Volts 320 V
Package Bulk
Maximum DC Volts 420 V