CVH575K20T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CVH575K20T
Description:
MOV, 575V (Vrms), 10%, 20mm
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Capacitance @ Frequency 460 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CVH
Energy 585J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Stackpole Electronics Inc
Maximum AC Volts 575 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 750 V