Home / Oscillators / CVHD-950-54.000
minImg
CVHD-950-54.000
Crystek Corporation
Product No:
CVHD-950-54.000
Manufacturer:
Crystek Corporation
Description:
XTAL OSC VCXO 54.0000MHZ CMOS
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Absolute Pull Range (APR) ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Frequency Stability -
Current - Supply (Max) 25mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.559" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Product Status Active
Ratings -
Series CVHD-950
Function -
Type VCXO
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output CMOS
Mfr Crystek Corporation
Base Resonator Crystal
Frequency 54 MHz