CWR09FC105KB
KEMET
Product No:
CWR09FC105KB
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 1UF 10% 10V 1005
In Stock : 573
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm
Series Military, MIL-PRF-55365/4, CWR09
Type Molded
Package / Case 1005 (2512 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 1 µF
Features High Reliability
Failure Rate B (0.1%)