Home / Rocker Switches / CWT12AAS1/CUL-WL
minImg
CWT12AAS1/CUL-WL
NKK Switches
Product No:
CWT12AAS1/CUL-WL
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
CWT12AAS1/CUL W/ 12" WIRES, CN24
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection Dust Proof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Concave (Curved)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.20mm x 6.80mm
Current Rating (Amps) 6A (AC), 4A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 50,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series CW
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V