Home / Memory / CY7C1355B-117AC
minImg
CY7C1355B-117AC
Infineon Technologies
Product No:
CY7C1355B-117AC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
100-TQFP (14x20)
Description:
IC SRAM 9MBIT PAR 117MHZ 100TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 117 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 256K x 36
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 100-TQFP (14x20)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 7 ns
Memory Size 9Mbit
Package / Case 100-LQFP
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V