Home / Memory / CY7C1380D-167BZC
minImg
CY7C1380D-167BZC
Cypress Semiconductor Corp
Product No:
CY7C1380D-167BZC
Package:
165-FBGA (13x15)
Description:
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 165FBGA
In Stock : 1811
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 167 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 512K x 36
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 165-FBGA (13x15)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 3.4 ns
Memory Size 18Mbit
Package / Case 165-LBGA
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V