Home / Memory / CYD18S72V18-167BBXI
minImg
CYD18S72V18-167BBXI
Cypress Semiconductor Corp
Product No:
CYD18S72V18-167BBXI
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 256FBGA
In Stock : 110
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 167 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 256K x 72
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 4 ns
Memory Size 18Mbit
Package / Case 256-LBGA
Technology SRAM - Dual Port, Synchronous
Voltage - Supply 1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V