D15S82C6GX00LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
D15S82C6GX00LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A PRESS
User Guide
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.256" (6.50mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Guide
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C