D16OAS110ORG
E-Switch
Product No:
D16OAS110ORG
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series D16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V