D16OAS14
E-Switch
Product No:
D16OAS14
Description:
SWITCH PB 4PDT 8A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button (Not Included)
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit 4PDT
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series D16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V