D25P13B6PA00LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
D25P13B6PA00LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyester
Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.409" (10.40mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C