D25P82C6GX00LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
D25P82C6GX00LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A PRESS
User Guide
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.256" (6.50mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Guide, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C