D25S24B6RV09LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
D25S24B6RV09LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Contact Finish Gold
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Guide
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Operating Temperature -55°C