D37S80C4PV00LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
D37S80C4PV00LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A PRESS
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Guide
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C