D37S81C6GV00
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
D37S81C6GV00
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A PRESS
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.409" (10.40mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Guide
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C