D3V-11-3C24
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
D3V-11-3C24
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 250V
User Guide
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 15gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 11A (AC), 6A (DC)
Circuit SPST-NO
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 100gf
Overtravel 0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 200,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.047" (1.2mm)
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.016" (0.4mm)