D3V-165M-1C25
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
D3V-165M-1C25
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Position 0.815" (20.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 50gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 16A (AC), 10A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 240gf
Overtravel 0.031" (0.79mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.063" (1.6mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.025" (0.6mm)